top of page

Yeditepe Üniversitesi: "Su ve Tuzla Doğal Dezenfektan; Virüsleri Öldürüyor"

Güncelleme tarihi: 23 Nis 2021Dünyayı kasıp kavuran koronavirüse karşı korunmak için sabun ve suyla yapılan el temizliği önem taşıyor. Bunun yanı sıra vatandaşın dezenfektanları da çok fazla kullandığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, su ve tuzun elektrolize edilmesiyle oluşan hipokloröz asit hakkında bilgi verdi. Bu doğal çözeltinin son derece kuvvetli ve güçlü etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Aydın, “Sebzelerin ve meyvelerin dezenfektesinde, yüzeylerde kullanılabilir. Çevreyle dost bir dezenfektandır. Raf ömrü saklama koşullarına uyulduğunda 12 aydır” dedi.

Aydın, “Tuz ve suyun birlikte özel düzeneklerle elektrolize edilmesi ve elde edilen çözeltinin içerisindeki yoğunlukla olan bileşen hipokloröz asittir. Bu; bakterileri, virüsleri öldüren etkin bir dezenfektan ya da antiseptik bir madde olarak yer alır” dedi.

“Vücudumuz da Üretiyor”

Vücudumuzda, dışarıdan giren virüs, bakteri herhangi bir yabancı maddeyi hücre içerisine alarak temizleyen hücrelerimiz olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Hipokloröz asit, fizyolojik olarak vücutta üretilen, bakterilerin ve virüslerin öldürülmesinde kullanılan fizyolojik bir moleküldür” ifadelerini kullandı.


https://yeditepe.edu.tr/tr/basinda-yeditepe/su-ve-tuzla-dogal-dezenfektan-virusleri-olduruyor

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page